Seko mums Šodien saziedoti jau 2,444.20 €

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz Ziemassvētku darbnīcām!

14.12.2010

Šogad Ziemassvētku eglīte svin savu 500. dzimšanas dienu. Krāšņas egles būs redzamas visos lielākajos Rīgas pilsētas laukumos, pagalmos un mājās. Lai gan Ziemassvētku eglītes tradīciju sākums Eiropā esot uzskatāms 19. gs., kad 1841. gadā vācisko paradumu Ziemassvētkos eglīti nest mājas un rotāt, ieviesa britu princis Alberts, tomēr nostāts par seno Hanzas savienības pilsētu Rīgu, mudina atcerēties, ka par Ziemasvētku eglītes dzimšanas dienu varētu pieņemt Melngaiļu brālības 1510. gadā pirmoreiz Rīgā rotāto eglīti, kad apkārtnes bērni spēlējoties Daugavmalā uzgāja skaisto koku un ar sajūsmu izgreznoja to raibiem dzīpariem, āboliem, kaltētām puķēm un riekstiem. No tā laika Rīgā, bet pēc tam arī citās pilsētās ik gadu Ziemassvētkos eglītes tiek rotātas un greznotas. Ziemassvētkos izrotāta eglīte, ziemassvētku dziesmas un piparkūkas ir neatņemama mūsu svētku sajūta.

11. un 18. decembrī, 2010, 12:00 – 16:00
Ģimenes dienu pasākumi „Baltu rotas piparkūkās”


Šogad uz Ziemassvētku laiku Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja pirmā stāva izstāžu zālē notiek izstāde „Baltu māksla”. Izstāde sniedz priekšstatu par baltu rotām sākot ar akmens laikmetu. Smeļoties iedvesmu no izstādē redzamā, koktēlnieks Jānis Balodis ir izveidojis īpašas piparkūku koka formas – zvaigznes, saulītes, zirdziņa, putniņa un citu zvēru un ornamentu formā. Cepsim piparkūkas pēc seno baltu rotu parauga un rotāsim ar tām savu Ziemassvētku eglīti.
11. un 18. decembrī koktēlnieks Jānis Balodis demonstrēs piparkūku koka formas tapšanas procesu. Apmeklētāju acu priekšā kokā tiks veidotas senas baltu rotu piparkūku formas. Jau gatavās - zivs, kamanu, eņģeļa un baltu rotu - formas gaidīs piparkūku cepējus muzejā. Ar praktiskiem padomiem darbā līdzēs Sarmīte Purgaile un Madara Baumane. Daudz skaisti iesaiņotu piparkūku - gaida steidzīgos un nevaļīgos!
11. decembrī RETA IESPĒJA! Cēsu Eksperimentālās arheoloģijas darbnīcas Seno rotu kalve vadītājs, tautas daiļamata meistars, rotkalis Daumants Kalniņš ar dēlu Niklāvu skaidros un stāstīs lieliem un maziem par seno rotu vēsturi, par sudraba un bronzas rotu nozīmi un valkāšanas tradīcijām. Visi būs aicināti apgūt rotu darināšanas pamatus, kā arī izmēģināt roku vienkāršāko rotu gatavošanā. Seno rotu kalves ienākumi no radošajām darbnīcām tiks ieskaitīti labdarības akcijas „Enģeļi pār Latviju” kontā.
18. decembrī, neaizmirstot par sen iemīļoto vilnas velšanas darbnīcu, tekstilmāksliniece Kristīne Šica palīdzēs veidot dažādas mīļlietiņas - filca eglītes ar skanošiem zvaniņiem, un dažādas raibu raibās eglīšu mantiņas. Pērlīšu rotu darbnīcā Agrita Baumane šoreiz galveno uzmanību veltīs tieši eglītes rotu veidošanai. Dažādu krāsu pērlītēm un fliteriem savirknējoties neparastās formās, taps mirdzošas un jaukas greznumlietiņas!
Neaizmirsīsim, kā katru gadu, piparkūku darbnīcā veidot Ziemassvētku velti Latvijas Valsts prezidentam Valdim Zatleram. Aicināti visi bērni!
Visus piparkūku rotu cepējus aicinām Zvaigznes dienā, 6. janvārī LU Botāniskajā dārzā plkst. 13:00 rotāt egli!

12. un 19. decembrī, 2010, 12:00 – 16:00
Darbnīcas „Ziemassvētku eglītes rotājumi un dāvanas”

Ja pirms 500 gadiem pirmo eglīti bērni rotāja ar riekstiem, āboliem, kaltētām puķēm, žāvētu ogu virtenēm un krāsainiem diegiem, kas izvilkti no pašu cimdiem, tad šajos Ziemassvētkos saudzēsim savus cimdiņus, jo dekupāžas darbnīcā Ilze Vavilova gādājusi par Ziemassvētku gaidīšanas laikam nepieciešamo sveču un eglītes rotājumu greznošanu. Audumu apdrukas darbnīca Elīna Vojevoda piedāvās sietspiedes tehnikā apdrukāt audumu, veidojot mazas Ziemassvētku dāvaniņas katra gaumei un priekam.
Dalības maksa katrā no darbnīcām: 2,50Ls.

Par mums

Ziedot.lv ir labdarības organizācija, kas darbojas kopš 2003.gada, sniedzot iespēju privātpersonām un uzņēmumiem palīdzēt līdzcilvēkiem. Ziedot.lv piedāvā ērti un droši ziedot rūpīgi izraudzītiem un pārbaudītiem labdarības projektiem, sekot līdzi projektu virzībai un būt pārliecinātiem, ka ziedojums sasniegs mērķi.


Ziedojumu statistika

Šogad

145 372.89 €