Latvijas Veterinārārstu biedrības neatkarīgā pētnieku grupa suņu megaesophagus / polineiropātijas izraisītāja noskaidrošanai šonedēļ nosūtījusi uz laboratoriju Amerikas Savienotajās Valstīs pirmos cietušo un mirušo suņu sasaldētu audu un cita bioloģiskā materiāla paraugus. To izpēte ASV visticamāk sāksies jau nākamajā nedēļā, informē suņu polineiropātijas uzliesmojuma izpētes darba grupas vadītāja profesore Ilze Matīse-VanHoutana. Paraugu nosūtīšana un izmeklējumi tiek finansēti no portālā Ziedot.lv saziedotajiem līdzekļiem.
"Publiskai retorikai, kā to norāda valsts ierēdņi, tiešām nav vietas, jo suņi turpina saslimt un mirt. Ir jārīkojas, bet atbildīgās iestādes diemžēl pašas tālāk par retoriku pagaidām nav tikušas. Lai gan visa pētījumam nepieciešamā summa vēl nav savākta, veterinārārstu darba grupa turpina ar tiem darbiem, kas ir paši neatliekamākie. Vispirms paraugi tiks izmeklēti uz dažādu zināmu iespējami neirotoksisku vielu klātbūtni. Ja šādas vielas netiks identificētas, turpināsim izmeklējumus uz 200 tūkstošiem nezināmu vielu un to savienojumiem, kas suņu organismā varētu būt izraisījušas nervu sistēmas darbības izmaiņas," skaidro profesore.
Tāpat turpinās veterinārārstu uzsāktā suņu kontrolgrupas vākšana, lai noskaidrotu pētāmo suņu saslimšanas riska faktoru izplatību kopējā suņu populācijā un salīdzināt tos ar megaesophagus cietušo suņu datiem. Pētnieki pēc sarunām ar sausās suņu barības Dogo ražotāju AS "Tukuma Straume" jau janvārī pieņēma lēmumu palielināt kontrolgrupā iekļaujamo suņu skaitu no sākotnēji plānotajiem 60 līdz 120 suņiem, respektējot ar slimības uzliesmojumu saistītās sausās barības ražotāja vēlmi, lai tiktu iegūti dati par iespējami plašāku suņu populāciju.
"Arī šajā jautājumā mēs būtu varējuši virzīties uz priekšu ievērojami ātrāk, ja ne nebeidzami birokrātiski šķēršļi no iesaistītajām valsts iestādēm. Kontrolgrupai vajadzēja būt nokomplektētai jau februārī, bet diemžēl no Zemkopības ministrijas vai nu vispār nesaņēmām atbildes, vai saņēmām tādas, kas uzskatāmas par laika novilcināšanu. Tāpēc LVB arī šo pētījuma daļu organizē neatkarīgi, un esam pateicīgi kolēģiem veterinārārstiem visā Latvijā un, jo īpaši, viņu klientiem, kas gatavi iesaistīties un atbalstīt saslimšanas cēloņu iespējami ātru noskaidrošanu. Tas tiek darīts visas sabiedrības interesēs, jo neviens suns nedrīkst ciest tādas mokas, kā izraisa megaesophagus. Turklāt esam jau norādījuši, ka līdz slimības izraisītāja noskaidrošanai nevaram būt droši, vai tas nav skāris arī lauksaimniecības dzīvniekus un līdz ar to - arī cilvēku pārtiku," uzsver I. Matīse-VanHoutana.