Kruķi pie gultas kara hospitālī vai civilā slimnīcā ir Ukrainas ikdiena. Dzīst amputēto locekļu rētas, jāmācās dzīvot tālāk. "Kājnieku mīna nenogalina, bet izkropļo. Un viņš vairs nav karotājs. Trauma, ar amputāciju, kas visbiežāk skar tieši jaunus cilvēkus," stāsta ārsts neiroķirugs Jānis Šlēziņš.
Ārsts iecerējis savākt līdzekļus brīvroku kruķiem. Tā ir ierīce, kas ir universāla un der jebkuram, atšķirībā no protēzes, ko izgatavo individuāli, pēc pasūtījuma.
"Mēs uzdāvinām, un tad var dot nākamajam," skaidro Šlēziņš. "Šādu cilvēku ir daudz, un šis kruķis ir momentāna palīdzība."
Brīvroku kruķis uzreiz pēc amputācijas dod zināmu neatkarību – cilvēkam nav jāizmanto ratiņkrēsls vai tradicionālie kruķi. Ātrāk var sākt rehabilitāciju, un šis kruķis kaut iluzori rada sajūtu, ka tu atkal staigā, bet medicīniski uztur kāju muskuļus un locītavas funkcionālā stāvoklī.
Iespēja atbalstīt šo iniciatīvu ir portālā ziedot.lv. Ārsts sola saziedotos kruķus pats uz Ukrainu arī aizvest un ierādīt karavīriem, kā tie lietojami. Plašāk šeit.