Atskaite 15.01.2011
Oktobris
Projekts „Lielā Dzīves skola 3” bija turpinājums diviem „Lielās dzīves skolas” posmiem, kuros atbalstījām jauniešus no dažādiem Latvijas reģioniem, kuri dzīvo augsta sociālā riska ģimenēs, lai attīstītu viņu konkurētspēju darba tirgū. Projekta ietvaros tika veikta padziļināta jauniešu apmācība par dažādām sociālām tēmām, kas veicināja jauniešu integrēšanos darba tirgū kā pilnvērtīgiem darbiniekiem.
Projekta mērķis bija sagatavot jauniešus pastāvīgai dzīvei, veicinot viņu pašapziņu, veidojot cieņpilnu attieksmi savā starpā un ar pedagogiem.
Vienaudžu savstarpējā vardarbība tika mazināta caur sekojošām aktivitātēm: Radošo darbnīcu laikā kopīgi veidojot filmiņas, kalendāru, piedaloties interaktīvās nodarbībās par mobinga tēmu. Jaunieši tika sagatavoti, lai atgriežoties savā vidē – skolās, klasēs, pagalmā uzrunāt vienaudžus, aicinot būt iejūtīgākiem, saprotošākiem, atbalstošākiem, draudzīgākiem un iecietīgākiem pret tiem, kas ir atstumti un savādāki. Mainot savu attieksmi un rādot piemēru pārējie, veidot pozitīvāku vidi savās klasēs.
Strādājām arī ar pedagogiem, uzrunājot par mobinga tēmu un aicinot runāt savās klasēs un skolās, kā arī izveidojām materiālu skolotājiem, ko izmantot runājot par vienaudžu savstarpējo vardarbību.
Visa projekta aktivitātes tika vērstas, lai saskatītu un attīstītu individuālas spējas un veidotu adekvātu pašnovērtējumu. Īpaši nodarbībās, kurās tika runāts par izglītību, karjeru un nodarbinātību, kā arī par pašapziņu, lai saskatītu katra individuālās spējas un veicinātu to attīstību, kā arī ļautu katram aizdomāties un justies pārliecinātākiem par pirmajiem soļiem, kas tiks sperti „lielajā dzīvē”.
Radošo darbnīcu laikā jauniešiem bija lieliska iespēja radoši izpausties un milzīgs gandarījums par paveikto. Visi aktīvi iesaistījās filmas veidošanā, katrs atrada savām spējām un interesēm atbilstošu nodarbošanos.
Kalendārs tika veidots mazās grupiņās, kur katrai bija iedalīts viens mēnesis, bija jāstrādā pie vizuālā noformējuma un teksta.
Prezentējot kalendāru un filmas skolās, jaunieši bija lepni un gandarīti par rezultātu. Caur šīm radošajām aktivitātēm un redzot paveikto, ikkatram tiek celta pašapziņa, ka pašu spēkiem ir iespējams paveikt tik daudz.
Rudbāržu, Cesvaines un Drabešu internātskolās, kā arī Rīgā Centrā Dardedze tika organizēti apmācību semināri skolotājiem, skolu sociālajiem darbiniekiem un psihologiem. Kopumā tika organizēti četri semināri/tikšanās. Seminārā tika diskutēts par vienaudžu savstarpējo vardarbību, dažādām pieejām, kā ar to strādāt, kā arī risināt konkrētās situācijas. Pedagogi saņēma arī materiālu darbam ar klasi.
Jauniešu integrācija tika veicināta Radoši darbnīcu laikā, kur tika domāts par komandu veidojošām aktivitātēm īpaši pirmajās dienās, lai turpmāk noritētu produktīvs darbs radošajās darbnīcās. Domāts arī par stratēģiskajām spēlēm, kas ļauj izprast darbošanos komandā nozīmi. Arī vakara un brīvā laika aktivitātes tika plānotas, lai veicinātu sadarbību un saliedētību jauniešu vidū. Jāatzīst, ka vieglāk integrējas internātskolu jaunieši , grūtāk pieņemt atšķirības bija Rīgas vispārizglītojošo skolu jauniešiem.
Līdzdalība lēmumu pieņemšanā tika veicināta Radošo dsarbnīcu laikā, kur kopīgi sadarbojoties ar profesionāļiem tapa filmiņas un kalendārs, lai uzrunātu pārējos vienaudžus par mobinga tēmu. Darbnīcu laikā jaunieši varēja izpaust gan savas radošās idejas noformējot kalendāru, gan veidot filmiņu sižetu, balsoties uz savu pieredzi, kā arī domāt kā efektīvāk nodot informāciju saviem vienaudžiem. Jauniešu līdzdalību esam veicinājuši, aicinot jauniešus savā skolā būt pozitīvajiem līderiem un runāt par savstarpējam attiecībām un vardarbību no vienaudžu vidus savās skolās, klasēs, draugu vidū.
Radošo darbnīcu laikā jaunieši ir izveidojuši 4 filmiņas – „Skolotājs”, „Mazais Jurītis”, „Māsas”, „Pārvērtības”, balsoties uz patiesiem stāstiem no pieredzes. Filmiņas kalpos kā materiāls, lai runātu savās klasēs un skolās par mobingu un savstarpējām attiecībām. Filmiņas tika prezentētas Rudbāžu, Cesvaines un Drabešu internātskolās 7.-9. Klasēm, kā arī nodotas projektā iesaistot skolu lietošanā runājot par mobinga tēmu.
Projekta laikā ir tapis arī klips- Drosme draudzēties, ar mērķi uzrunāt jauniešus par tādām vērtībām kā cieņa, atbalsts, draudzība, sapratne, iecietība un sadarbība. Klips visiem ir pieejams mājas lapā www.drosmedraudzeties.lv. Projekta laikā tika izstrādāts materiāls pedagogiem, kā runāt ar jauniešiem par mobinga tēmu. Visi, kas apmeklēja projekta laikā organizētos seminārus skolotājiem varēja saņemt šo materiālu.
Finanšu atskaite:
Personāla izmaksas LVL 200,00
Apmācībā iesaistītie speciālisti LVL 1 152,00
Sociālais nodoklis LVL 325,70
Ceļa izdevumi LVL 99,99
Preču iegādes izmaksas LVL 199,22
Pakalpojumu iegādes izmaksas LVL 2 319,70
Kopā izlietots LVL 4 296,61