Follow us Today has already donated 25.00 €

Lielās dzīves skola

Report 21.09.2009

Paldies par Jūsu ziedojumiem "Lielās dzīves skolai!". Projektā norit aktīva darbība.

Atskaite par projekta 2. posmu.
Projekta norises laiks: 2008. gada septembris līdz 2009. gada jūlijs.


Maijs, 2009

Maijā projekta „Lielās dzīves skolas” pasniedzēji strādāja ar jauniešiem 3 internātskolās.

Vairākas Latvijas internātskolas ir vērsušās ar lūgumu uzsākt “Lielās dzīves skolas” apmācības arī viņu skolās, jo bija dzirdējuši labas atsauksmes par projekta norisi no citām skolām.
Finanšu atskaite:
Projekta koordinatora alga – 215 Ls(t. sk., nodokļi);
Tālrunis – 9,99 Ls;
Grāmatvedības pakalpojumi – 50,00 Ls(t.sk., nodokļi);
Programmas īstenošanai nepieciešamie materiāli – 105,27Ls
Tipogrāfijas izdevumi(nozīmītes, pastkaršu druka, izplatīšana) – 1223,31Ls
Kopā: 1603,57Ls

Aprīlis, 2009

Aprīlī visās internātskolās notika noslēguma pasākumi.
 „Lielās dzīves skolas” pasniedzēji darbojās ar skolēniem trīs internātskolās.
Suntažu internātskola pasākuma nosaukums „Draudzība” ar mērķi attīstīt saskarsmes, iecietības prasmes. Bērni bija atsūtījuši pateicības vēstuli, paldies Centram „Dardedze” par iespēju sadarboties”.
Rudbāržu sanatorijas internātpamatskolas noslēguma pasākuma tēma: Draudzības spēles ar mērķi veicināt skolas audzēkņu vidū sapratni, iecietību, draudzību, cieņu, izpalīdzēt un pieņemt otru tiešu tādu kāds viņš ir.
Iecavas internātpamatskola noslēguma pasākuma tēma: Sanāksim un parunāsim par......! Draudzība bija pasākuma atslēgas vārds.

24.aprīlī Rīgā notika noslēguma pasākums, kas kopā pulcēja visus projektā iesaistīto skolu skolēnus.Pasākuma laikā satiekot skolu pārstāvjus bija liels prieks redzēt, ka jaunieši patiesi bija aizrauti ar noslēguma pasākuma aktivitātēm. Viņi teica, ka viņiem ir liels gods piedalīties.
Lielo balvu 200Ls vērtībā saņēma Rudbāržu sanatorijas internāta pamatskolas jaunieši. Par iegūto naudiņu viņi veiks remonta darbus internāta istabās.

Finanšu atskaite:
Projekta koordinatora alga – 215 Ls(t. sk., nodokļi);
Pasniedzēju alga – 280,04 Ls(t. sk., nodokļi);
Tālrunis – 9,99 Ls;
Ceļa un uzturēšanās izdevumi – 115,29 Ls;
Grāmatvedības pakalpojumi – 50,00 Ls(t.sk., nodokļi);
Noslēguma pasākums – 5742,11Ls
Kopā: 6412,43Ls

Marts, 2009

Martā projekta „Lielās dzīves skola” pasniedzēji īstenoja projekta programmu četrās internātskolās.
Rudbāržu sanatorijas internātskola – 12.03; Bebru vispārizglītojošā internātpamatskola – 05.03; Iecavas internātpamatskola- 19.03; Mālpils internātpamatskola – 26.03.
Visās skolās turpinās „Lielās dzīves skolas” vērtību popularizēšana savā skolā.
Tikšanos saturs bija par izglītības nozīmi tālākajā dzīvē. Apskatāmās tēmas bija draudzība un atstumtība, kas bieži satopama klasēs. Bērniem tika piedāvāta lomu spēle, uzdevums bija izveidot dažādus ģimenes modeļus, jauniešiem bija jāiejūtas šajās ģimenēs un jāstāsta kā viņi šajā situācijā jutās. Skolotāji, skolu sociālie pedagogi arī piedalījās īsā apmācībā par mobingu vienaudžu vidū. Skolotāji atzina, ka viņu skolās tā ir aktuāla tēma.
Uz tikšanos tika aicināti arī vietējie rajona uzņēmēji, kuri dalījās ar jauniešiem pieredzē par darba specifiku, par darba iespējām viņu rajonā. Jaunieši aktīvi iesaistījās diskusijā, viņu galvenais jautājums bija „alga”. Uz kuru viņi saņēma pretjautājumu: „ko tu, proti, darīt?” Šīs tikšanās beidzās ar labi padarīta darba sajūtu! Bērni ar nepacietību gaida nākamo tikšanās reizi.

Finanšu atskaite:
Projekta koordinatora alga – 215,00 Ls (t.sk., nodokļi);
Pasniedzēju alga – 420,06 Ls (t. sk., nodokļi);
Tālrunis – 9,99 Ls;
Ceļa un uzturēšanās izdevumi – 101,60 Ls;
Tehniskais personāls – 50,00 Ls(t.sk., nodokļi)
Kopējās izmaksas: 796,65Ls

Februāris, 2009

Februārī „Lielās dzīves skolas” pasniedzēji darbojās piecās internātskolās, četras no kurām atrodas ārpus Rīgas(Rudbāržu sanatorijas internātskola, Bebru vispārizglītojošā internātpamatskola, Iecavas internātpamatskola, Biržu internātpamatskola.

Divās internātskolās programma tika uzsākta no jauna, Rīgas mūzikas internātvidusskolā un Biržu internātpamatskolā.

Projekta „Lielā dzīves skola” apmācības iet uz beigām visas internātskolas ir sarosījušās, gatavojot noslēguma pasākumus. Jaunieši gatavo priekšnesumus, klases vakarus, viena skola organizē visas skolas pasākumu, kurā tiek iesaistīti arī citu klašu audzēkņi, kuriem tiek prezentētās visas Lielās dzīves skolas vērtības un notiks liela viktorīna visām pamatskolas klasēm. Savukārt, cita internātskola savu noslēguma pasākumu ieraksta video kamerā.
Marta mēnesī tiks noslēgta „Lielā dzīves skola” Rudbāržu sanatorijas internātskolā un Bebru vispārizglītojošā internātpamatskolā.

Februārī tika izgatavotas pēdējās nozīmītes, kuras ceļos pie internātskolu jauniešiem uz pēdējām noslēguma nodarbībām. Visās skolās turpinājās „Lielās dzīves skolas” vērtību popularizēšana savās skolā.

 Finanšu atskaite:

Projekta koordinatora alga – 178,74Ls (t.sk., nodokļi);
Pasniedzēju alga – 349,20 Ls (t. sk., nodokļi);
Tālrunis – 9,99 Ls;
Ceļa un uzturēšanās izdevumi – 112,09 Ls;
Biroja preces – 55,01 Ls;
Tehniskais personāls – 50,00 Ls(t.sk., nodokļi)
Kopējās izmaksas: 755,03Ls

Janvāris, 2009

Janvārī tika apzinātas projekta otrā posma četras internātskolas, kurās tiks īstenotas Lielās dzīves skolas apmācības- Rudbāržu sanatorijas internātskola, Bebru vispārizglītojošā internātpamatskola, Iecavas internātpamatskola, Rīgas mūzikas internātvidusskola. Sagatavotas informatīvas vēstules, izsūtītas tās. Nākošajā mēnesī tiks pievienotas vēl divas internātskolas.

Projekta īstenotāji saskārās ar milzīgo bērnu interesi Bebru vispārizglītojošā internātpamatskolā, kur uz apmācībām bija ieradušies visi bērni un arī skolas mācību spēki kopā 40 cilvēki. Arī Rudbāržu sanatorijas internātskolā bija sapulcējušies gandrīz visi 8 un 9 klašu skolēni.
Uz doto brīdi otrā posma darbs ir uzsākts Rudbāržu sanatorijas internātskolā un Bebru vispārizglītojošā internātpamatskola.
Citas aktivitātes:
Tika izstrādāts nolikums „Lielās dzīves skolas” vērtību popularizēšanai savā skolā. Ar nolikuma palīdzību jauniešiem būs vieglāk organizēt savās skolās īpašu pasākumu, kurā tiek veicināta savstarpējā cieņa, sapratne, atbalsts, iecietība, sadarbība un citas vērtības, kas būtiskas ikvienam jaunietim, uzsākot patstāvīgu dzīvi un savu karjeru, kā arī nozīmīgas darba devējiem ikvienā savā darbiniekā.  
Janvāra mēnesī notika darbs pie „Lielās dzīves skolas” plakāta drukas.

Finanšu atskaite:

                                         Summa  LVL      Rēķins/čeks nr.                                   
 Projekta koordinatora alga                           215,00 (t.sk., nodokļi)        algu saraksts Nr. 0001/LDzS        
 Pasniedzēju alga  200,04(t.sk., nodokļi)  algu saraksts Nr. 0001/LDzS       
 Sakaru pakalpojumi  9,99  O karte
 Ceļa un uzturēšanās izdevumi  54,49  ZIKO SIA;Statoil Latvia;Lāči, SIA; KOKNe,SIA
 Tehniskais pesonāls  50,00(t.sk., nodokļi)  ULDIVI,SIA
Kopā: 529,52 Ls

01.09.2008- 31.12.2008
 Laika posmā no 01.09.08 līdz 01.10.08 tika apzinātas pirmās piecas internātskolas-Rēzeknes logopēdiskā internātpamatskola, Cesvaines internātskola, Suntažu sanatorijas internātskola, Drabešu internātpamatskola( Cēsu raj.) No 01.10.08 līdz 10.12.08 tika uzsākts darbs. Tika apmeklētas internātskolas.
Īstenotas Lielās dzīves skolas apmācības, sagatavotas informatīvas vēstules, izsūtītas tās. Septembra mēnesī vienojāmies par nodarbību laikiem katrā internātskolā. Tika sagatavota programma, nodarbības un aktivitātes katrai nodarbībai. Tika izvirzītas idejas „Lielās dzīves skolas” plakāta izveidei.

 Uzsākot pirmās apmācības internātskolās „Lielās dzīves skolas” īstenotāji saskārās ar milzīgo bērnu interesi par apmācībās nerunājot jau par skolotājiem, sociālo darbinieku un skolas administrāciju, kuri ar milzīgu prieku gaidīja jaunumus un izmaiņas savā skolas dzīvē.

Atrodoties Rēzeknes internātskolā uz tikšanos ar „Lielo dzīves skolu” atnāca pat mazāko klašu skolēni. Pirmajā nodarbībā bērni runāja par to cik viņi ir dažādi un katram viņam ir savas spējas, ka katrs bērns ir īpašs. Katrs bērns runāja par savām spējām un ko viņš māk, šī bija pirmā reize, kad bērni viens par otru tik daudz uzzināja jaunu. Pirmajā reizē bērniem tika piedāvātas dažādas interaktīvas nodarbības, kas palīdzēja kautrīgākajiem un noslēgtākajiem bērniem vairāk atvērties un iesaistīties, jāpiemin, ka internātskolu bērni nāk no dažādām ģimenēm, dažam bērnam šādas nodarbības ir vienīgā iespēja, kā izveidot kontaktu ar vienaudžiem un parādīt savas labās puses, jo bieži vien skolā bērns tiek izsmiets par izskatu, par ģimeni no kādas nācis.

Otrajā tikšanās reizē ar bērniem tika runāts par nākotnes iespējām par CV un motivācijas vēstuļu svarīgumu meklējot darbu un prezentējot sevi citiem. Jauniešiem ļoti patika izspēlēt lomu spēli „Es darba intervijā” tā viņiem bija ļoti jautra un arī nopietna diena, jo atklājās klases līderi „tie saucamie priekšnieki”. Pēc šis nodarbības daudzi jaunieši nāca un teica, ka tagad gan viņi saprot cik svarīga ir izglītība, lai atrastu labu un kārtīgu darbu. Skolotāji pēc šīs tikšanās reizes bija ļoti priecīgi, jo ne vienmēr sanāk aizvest bērnus uz Karjeras izvēles centru, ne vienmēr kāds uzņēmējs nāk un stāsta par darba iespējām viņa uzņēmumā.

Trešajā tikšanās reizē ir svarīga tikšanās ar skolu skolotājiem, jo viņiem ir iespēja noklausīties apmācību par pieaugušo lomu jauniešu atbalstīšanā un tolerantas, no vardarbības brīvas vides veidošanā savā skolā. Skolotāji bija priecīgi par šādu iespēju bija daudz jautājumu par attiecībām klasē par grūtībām ar bērniem, kuriem ir nosliece uz vardarbīgām attiecībām ar vienaudžiem. Skolotāji runāja par to, ka klasēs ir ļoti daudz bērnu, kuri cieš no emocionālas vardarbības ģimenē, ka klases šiem bērniem iet ļoti grūti viņi jūtas vientuļi un atstumti ir bērni, kuri runā par pašnāvību.

Milzīgi pateicīgi par „Lielo dzīves skolu” ir klašu audzinātāji un skolu sociālais pedagogs, jo daudzi no viņiem atzīmē, ka skolā mēs mācam priekšmetus, reti kad sanāk ar bērniem parunāt par nākotnes plāniem par viņu savstarpējām attiecībām un galu galā par dzīves svarīgākajām vērtībām pie kurām pieturoties var izaugt kārtīgs, sabiedrībai nepieciešams cilvēks. Skolotāji saka, ka mūsu bērni nāk no ļoti dažādām vidēm un bieži tās ir sociāli nelabvēlīgas ģimenes vai arī bērni bāreņi, kuru dzīvesvietas ir bērnu nams tur nav neviena cilvēka, kas ar viņiem parunātu un uzklausītu, ieteiktu dzīvei svarīgus padomus, tur nav cilvēka, kurš bērniem palīdzētu cirst ceļu uz laimīgāku dzīvi. 

Uz doto brīdi pirmā posma darbs ir pabeigts Suntažu sanatorijas internāta skolā, Cesvaines internātskolā, Drabešu internātpamatskolā un Rēzeknes logopēdiskajā internātskolā. Kopumā Lielajā dzīves skolā ir piedalījušies 81 bērns un 14 skolotāji ( klašu audzinātāji un citi skolas speciālisti)

Citas aktivitātes: tika izgatavotas nozīmītes, kuras tiek pasniegtas pēdējā tikšanās reizē, kad klasē notiek „vēlēšanas”. Uz nozīmītēm ir vērtības: 
Esmu par draudzību, Esmu par cieņu,Esmu par atbalstu, Esmu par iecietību, Esmu par sapratni, Esmu par sadarbību, Esmu par godīgumu, Esmu par pieņemšanu, Man ir drosme draudzēties.
Tika sagatavots makets „Lielās dzīves skolas” plakātam.

Finanšu atskaite:
Septembris, 2008

   Summa LVL Rēķina/čeka nr.
 Projekta vadītāja alga  215,00  Algu                 
saraksts Nr. 09LDz. Sk 
 Tehniskais personāls  50,00  Rēķins Nr.61
Kopā: 265,00Ls

Oktobris, 2008
   Summa LVL Rēķina/čeka Nr. 
 Projekta vadītāja alga              215  Algu sarakasts Nr. 10 LDz. sk.
 Pasniedzēju algas  320,06  Algu sarakstsNr.10 LDz. Sk.
 Tehniskais personāls  50,00  Rēķins Nr.72.
 Sakaru pakalpojumi  9,99  Maksājuma uzd. Nr. 235
Kopā: 595,05 Ls

Novembris, 2008
   Summa LVL Rēķina/čeka Nr 
  Projekta vadītāja alga                   215,00  Algu saraksts Nr. 11 LDz.Sk.
 Pasniedzēju algas  280.05  Algu saraksts Nr.11 LDz. Sk.
 Programmas saturiskā izstrāde  800,00  Autoratlīdzību sarakstsNr.11 AALDz. Sk.
 Tehniskais personāls  50,00  Rēķins Nr. 81
 Sakaru pakalpojumi  9,99 Maksājumu uzd. Nr. 1723 
 Materiāli prorammas īstenošanai  50,00  Rēķins Nr.
200602510
 Ceļa un uzturēšanas izdevumi  269,09 Pavadzīme Nr ADV 791885;čeks Nr. 3169;čeks Nr. 389542u.c.
Kopā: 1674,13Ls

Decembris, 2008
   Summa LVL Rēķina/čeka nr. 
  Projekta vadītāja alga                      215,00  Algu saraksts Nr. 12 LDz.Sk.
 Pasniedzēju algas  480,0  Algu saraksts Nr. LDz. Sk.
 Tehniskais personāls  50,00  Rēķins Nr. 95
Sakaru pakalpojumi   9,99  
 Materiāli programmas īstenošanai  123,74  Pavadzīme Nr. AEC 198646;čeks Nr.49107;čeks nr.92266
 Ceļa un uzturēšanas izdevumi  72,84  Kvīts Nr.583358,583341;čeks Nr. 51802;čeks Nr.51800.

 Kopā:

 951,65Ls  

Atskaite par projekta 1. posmu.

Projekta „Lielā dzīves skola” 1. posms tika īstenots laikā no 2007.gada 25.maija līdz 2008.gada 29.februārim.

Kvantitatīvie rādītāji

Projektā kopā tika iesaistīti 130 jaunieši no visiem Latvijas reģionu bērnu namiem:

Latgales reģions: Aglonas internātvidusskola;
Zemgales reģions: Baldones bērnu nams, Bauskas raj., Bērnu nams „Annele”, Jelgavas bērnu nams, Iecavas internātpamaskola, Dobeles rajona bērnu nams „Lejasstrazdi, Vidzemes reģions: Drabešu internātpamatskola, Valmieras rajona Bērnu un ģimenes centrs „Pārgauja”, Grašu bērnu ciemats, Madonas rajona bērnu nams „Zīļuks”;
Kurzemes reģions: Ventspils bērnu nams, Ventspils rajona bērnu nams „Stikli”, Alsungas bērnu nams, Talsu rajona bērnu nams „Kāķīši”.

Projekta īstenošanai tika piesaistīti četri „Centra Dardedze” speciālisti: psihologs Laura Ļebedeva, sociālie darbinieki Laila Balode, Ilvija Razgale un Ramune Anspoka.

Projektā „Lielā dzīves skola” īstenotās aktivitātes

Npk.

Aktivitāte

Mērķis

Plānotais datums

Reālais datums

Dalīb-nieku skaits

1.

Tikšanās ar iestāžu pārstāvjiem.

Informēt par projektu, motivēt iestāžu pārstāvjus izvirzīt no katras iestādes jauniešus.

2007.g.

maijs

25.05.07.

Latgale

4

30.05.07.

Zemgale

5

30.05.07.

Kurzeme

4

01.06.07.

Vidzeme

5

2.

Vēstuļu izsūtīšana konkrētiem jauniešiem.

Individuāli ielūgt uz pirmo tikšanos katru projektā iesaistīto jaunieti.

2007.jūnijs

2007.g.septembris-novembris

Zemgale_1

25

2007.g.septembris-novembris

Latgale

35

2007.g. oktobris-novembris

Vidzeme

39

2007.g. oktobris-novembris

Kurzeme

33

2007.g. oktobris-novembris

Zemgale_2

32

3.

Informatīvā diena.

Tikšanās kādā no jauniešu iecienītām atpūtas vietām reģionu centros ar projektā iesaistītajiem jauniešiem.

Iepazīties ar projektu un interaktīvā veidā iepazīties vienam ar otru.

2007.jūnijs-jūlijs

21.09.07.

Zemgale_1

13

24.09.07.

Latgale

25

27.10.07.

Vidzeme

26

02.11.07.

Zemgale_2

26

03.11.07.

Kurzeme

26

4.

Motivācijas diena.

Pirmajā dienas daļā apzināties vēlmes un iespējas domājot par turpmākās profesijas izvēli, individuāls tests ar katru bērnu. Otrajā dienas daļā apgūt pamatprasmes, plāna izstrādāšanā, ceļā uz izvēlēto profesiju.

2007. jūlijs - augusts

27.10.07 Vidzeme

26

02.11.07.

Zemgale_2

26

03.11.07.

Kurzeme

26

03.11.07.

Zemgale_1

26

12.11.07.

Latgale

26

5.

Ekskursijas diena.

Iepazīšanās ar NVA piedāvātajiem pakalpojumiem.

Iepazīšanās ar vietējiem darba devējiem un potenciālo darba vietu apmeklēšana.

2007.g. jūlijs, augusts, septembris

10.12.07 Vidzeme

26

10.12.07.

Zemgale

42

11.12.07.

Kurzeme

26

11.12.07.

Latgale

26

6.

Noslēguma pasākums.

Aicināt kopā projektā iesaistītos jauniešus, noorganizējot tikšanos ar projekta atbalstītājiem.

2007.g. decembris

22.02.2008.

62

7.

Atskaites fondam „Ziedot”.

Saturiskās un finanšu atskaites par veiktajām aktivitātēm un izlietotajiem līdzekļiem.

Katra mēneša 5. datumam

1.aktivitāte bija tikšanās ar iestāžu pārstāvjiem, kuras mērķis bija informēt par projektu, motivēt iestāžu pārstāvjus izvirzīt no katras iestādes jauniešus. Aktivitāte tika īstenota pilnībā un tā notika paredzētajā laikā. Dotās projekta aktivitātes rezultātā tika izveidotas reģionālās grupas, kurās tika realizētas parējās projekta aktivitātes.

2.aktivitāte bija vēstuļu izsūtīšana konkrētiem jauniešiem, kuras mērķis bija individuāli ielūgt uz pirmo tikšanos katru projektā iesaistīto jaunieti. Aktivitāte tika īstenota pilnībā, taču tā notika vēlāk nekā sākotnēji bija plānots projektā. Sākot ar šo aktivitāti notika laika nobīde, kas bija saistīta ar bērnu namu izteikto lūgumu, pārcelt projekta aktivitātes uz rudens mēnešiem, jo lielākā daļa bērnu namu jauniešu vasarā dodas pie savām audžu ģimenēm gan Latvijā, gan ārzemēs, kā arī uz vasaras nometnēm, un līdz ar to viņiem nebūtu iespējams iesaistīties projektā. Katrs bērns, kas dzīvo projektā iesaistītajā bērnu namā, atbilstošā vecumā, saņēma individuālu ielūgumu piedalīties projektā un projekta aprakstu. Jaunieši, kuri vēlējās ņemt dalību pieteicās projekta organizētājiem, kā rezultātā tika izveidotas reģionālās jauniešu grupas.

3.aktivitāte bija informatīvā diena, kuras mērķis bija iepazīties ar projektu un interaktīvā veidā iepazīties vienam ar otru. Aktivitāte tika īstenota pilnībā, taču, kā jau minēts iepriekš, tā notika vēlāk nekā sākotnēji projektā bija plānots. Informatīvā diena bija plānota kādā no reģionā iecienītām jauniešu atpūtas vietām. Par cik bērni pārstāvēja dažādus viena reģiona rajonus, tad šādu atpūtas vietu nebija iespējams noteikt, piedevām, bija nepieciešams transports, lai jauniešus tur nogādātu, tādēļ tika pieņemts lēmums aktivitātes realizēt kādā no iesaistītajām bērnu iestādēm. Pirmās tikšanās laikā uzsvars tika likts uz informācijas sniegšanu par projektu, interaktīvu nodarbību „Izzini pats sevi un citus!” ar mērķi vairāk uzzināt pašam par sevi un iepazīt citus projektā iesaistītos jauniešus, kā arī apzināties savas profesionālās intereses, spējas un prasmes, saistot tās ar nākotnes profesiju un darba iespējām.

4.aktivitāte bija motivācijas diena, kuras mērķis bija apzināties savas vēlmes un iespējas, domājot par turpmākās profesijas izvēli, veikt individuālu testu ar katru bērnu, kā arī apgūt pamatprasmes, plāna izstrādāšanā, ceļā uz izvēlēto profesiju. Aktivitāte tika īstenota pilnībā, taču, kā jau minēts iepriekš, tā notika vēlāk nekā sākotnēji bija plānots projektā. Otrās tikšanās laikā jauniešiem bija iespēja analizēt darba sludinājumus, izvēloties sev piemērotākos, kā arī mācīties veidot tam atbilstošu CV, motivācijas vēstuli un izspēlēt lomu spēlēs darba intervijas.

5.aktivitāte bija ekskursijas diena, kuras mērķis bija iepazīties ar NVA piedāvātajiem pakalpojumiem un vietējiem darba devējiem, un apmeklēt potenciālās darba vietas. Aktivitāte tika īstenota pilnībā, taču, kā jau minēts iepriekš, tā notika vēlāk nekā sākotnēji projektā bija plānots. Trešās tikšanās laikā jaunieši apmeklēja sekojošus uzņēmumus: SIA “Tenax”, “Baltic Candles ltd”, „Valmieras stikla šķiedras rūpnīcā”, SIA „Druvas pārtika”, SIA „Laine” un SIA „Līvānu stikls”. Ekskursijas dienā jaunieši iepazina konkrētos uzņēmumus, amatus un profesijas, kuri nepieciešami šajos uzņēmumos, kā arī darba apstākļus, samaksu un citus ar darbu saistītos jautājumus, tādejādi vairāk uzzinot par darba iespējām savā reģionā.

6.aktivitāte bija noslēguma pasākums, kuras mērķis bija aicināt kopā projektā iesaistītos jauniešus, noorganizējot tikšanos ar projekta atbalstītājiem. Aktivitāte tika īstenota pilnībā, taču, kā jau minēts iepriekš, tā notika vēlāk nekā sākotnēji projektā bija plānots. Pasākuma ietvaros tika veikts pārskats par projektā sasniegto. Tajā bija aicināti cilvēki, kuri veiksmīgi ir attīstījuši savu karjeru. Savā pieredzē dalījās Aiva Vīksna (Lietišķās informācijas centrs) un Mārtiņš Gineitis (SEB Unibanka).

Otrajā pasākuma daļā jauniešiem bija iespēja apgūt iemaņas un papildināt prasmes, kas veicinātu iekļaušanos darba tirgū. Pasākuma ietvaros tika piedāvātas 3 darbnīcas: „Sevis kopšana un vizuālā pasniegšana” (Body shop speciāliste Selīna Ābelniece), „Sevis prezentēšana” (Modeļu skolas „Gintas modes teātris” valdes locekle Svatlana Birjukova) un „Darbs komandā” (Centra Dardedze klīniskā psiholoģe). Noslēguma pasākumu noslēdza grupas „Astro`n`out” soliste Māra.

7.aktivitāte bija atskaites fondam „Ziedot”, kuras mērķis bija sniegt rakstisku ziņojumu par veiktajām aktivitātēm un izlietotajiem līdzekļiem līdz katra mēneša 5.datumam. Aktivitāte tika īstenota pilnībā un tā notika paredzētajā laikā.

Projekta izvērtējums

Kopumā projektā iesaistītie jaunieši un viņu audzinātāji projektu vērtē kā veiksmīgu. Tajā bija iespējams iegūt daudz vērtīgas zināšanas un prasmes, kuras būs iespējams izmantot turpmākajā dzīvē. Katras nodarbības beigās no jauniešiem tika lūgta atgriezeniskā saite par nodarbību. Pēdējā tikšanās reizē arī tika pārrunāts projekts kopumā. Jauniešu sniegtās tipiskākās atziņas:

·  „Patika sarunas ar mums”;
·  „Patika aktivitātes”;
·  „Patika laipnās vadītājas”;
·  „Gribētu vēl vairāk sarunas”;
·  „Patika jautrās aktivitātes”;
·  „Palīdzēja izvēlēties kur un par ko var mācīties, kur studēt”;
·  „Ieskatījos nākotnē”;
·  „Palīdzēja izvērtēt profesiju plusus un mīnusus”;
·  „Saprotu kā var atrast darbu”;
·  „Saprotu, ko darīt darba intervijās”;
·  „Uzzināju par dažādām profesijām”;
·  „Zinu kā rakstīt motivācijas vēstuli un sastādīt CV”;
·  „Iepazinos ar jauniem cilvēkiem”;
·  „Iemācījos justies drošāk sastopoties ar svešiem cilvēkiem”

Bērnu nama audzinātāji norādīja, ka projektā laikā jaunieši ir izrādījuši lielāku interesi par iespējamajām darba vietām savos reģionos. Daži ir uzsākuši savu karjeras veidošanu, iesaistoties darba tirgū. Jauniešiem ir bijusi noderīga praktiskā informācija par CV sastādīšanu un motivācijas vēstuļu rakstīšanu, kā arī izturēšanos darba interviju laikā. Jaunieši atzīmēja, ka īpaši noderīgas bija ekskursijas uz uzņēmumiem, kuru rezultātā viņiem ir radusies reālāka izjūta par pieejamajām darba vietām un tam nepieciešamajiem resursiem.

Problēmas projekta īstenošanas gaitā:

·  Aktivitāšu īstenošana projektā paredzētajā laikā.  Par cik daudzi jaunieši vasaras pavada viesu ģimenēs gan Latvijā, gan ārzemēs, kā arī nometnēs, tad projekta aktivitātes no vasaras perioda tika pārceltas uz rudeni.

·  Bērnu namu iesaistīšanās projektā. Sākotnēji bija nelielas grūtības piesaistīt bērnu namus šim projektam, jo bērni ir pietiekami noslogoti savās ikdienas aktivitātēs un tādēļ bērnu namu vadības nebija pārliecinātas, ka varēs nodrošināt bērnu piedalīšanos projekta aktivitātēs.

·  Jauniešu piedalīšanās aktivitātes. Diemžēl dažādu iemeslu dēļ visās trijās projekta aktivitātēs piedalījās tikai kādas divas trešdaļas no visiem projekta dalībniekiem. Kā galvenie iemesli tam bija, aizņemtība skolās un citās ārpusskolas aktivitātēs.

·  Ekskursijas dienas noorganizēšana. Diemžēl ļoti daudzi uzņēmēji atteicās piedalīties šajā projektā un novadīt ekskursiju savā uzņēmumā, kā galvenos iemeslus minot motivācijas un resursu trūkumu šāda pasākuma realizēšanai.

Kopumā projekts ir realizēts pilnībā un visas aktivitātes ir veiktas augsti kvalitatīvā līmenī, jaunieši ir apmierināti ar sasniegto un iegūto projekta laikā.

Paveiktais projekta ietvaros pa mēnešiem sakārtots augošā secībā!

Maijs

Maijā ir uzsākta projekta īstenošana - psihologu un sociālo pedagogu komanda devās uz Latvijas bērnu namiem, lai tiktos ar bērnu namu vadību un vienotos par nodarbību un individuālo konsultāciju laika grafikiem.

Atbilstoši projekta „Lielā dzīves skola” īstenošanas aktivitātēm, laikā no 25.maija līdz 1.jūnijam Latvijas reģionos tika organizētas „informatīvās dienas”, kurās bērnu namu pārstāvji tika informēti par projektu „Lielā dzīves skola”, kā arī pārstāvji tika aicināti izvirzīt no katras iestādes jauniešus dalībai šajā projektā.

Projekta īstenošanai ir piesaistīti četri speciālisti: psihologs Laura Ļebedeva, sociālās darbinieces Laila Balode, Ilvija Razgale un Ramune Anspoka.

25.maijā Ilvijas Razgales vadībā notika pirmā Latgales reģiona bērnu namu tikšanās. Diemžēl Latgales reģiona bērnu namu pārstāvjiem nebija iespējams tikties vienā laikā, tādējādi, ņemot vērā atšķirīgās tikšanās laika iespējas, tika pieņemts lēmums, ka Ilvija Razgale ar katru bērnu nama pārstāvi tiksies individuāli.

Latgales reģiona pārstāvētie bērnu nami: Daugavpils 1.b/n-patversme „Auseklītis”, Daugavpils raj. Naujenes bērnu nams, Ludzas raj. Lauderu pag. b/n „Bērnu oāze”, Rēzeknes raj. Silmales pag. Tiskādu bērnu nams.

Jāatzīst, ka atsaucība no bērnu namiem dalībai projektā bija visnotaļ maza: Naujenes bērnu nams attiecās piedalīties, b/n „Bērnu oāze” piekrīt tikai tādā gadījumā, ja projekta aktivitātes tiks īstenotas Ludzas vai sliktākā gadījumā – Rēzeknes rajonā, savukārt informācija par b/n patversmi „Auseklītis” un Tiskādu bērnu nama piedalīšanos/nepiedalīšanos projektā vēl nav saņemta.

30.maijā Ramunes Anspokas vadībā notika pirmā Zemgales reģiona bērnu namu tikšanās Bauskā, bērnu namā „Annele”. Uz Zemgales reģiona informatīvo dienu bija ieradušies pārstāvji no sekojošiem bērnu namiem: Jelgavas Bērnu Sociālās Aprūpes Centrs, Dobeles raj. Ģimenes atbalsta centrs „Lejassatrazdi”, Bauskas b/n „Annele”, Aizkraukles raj. b/n „Dzeguzīte”, Ludzas raj. b/n „Ābelīte”.

Norādīto b/n sarakstā redzams, ka Zemgales reģiona tikšanās reizē piedalījās arī b/n pārstāve no Latgales. Par cik b/n „Ābelītes” pārstāvei nebija iespējams piedalīties 25.maijā Latgales reģiona informatīvajā dienā, tad viņai tika piedāvāta iespēja piedalīties Zemgales vai Vidzemes reģiona bērnu namu tikšanās reizē.

No Zemgales reģiona dalībai projektā ir piekritis tikai Jelgavas sociālās aprūpes centrs, kas ir jau arī atsūtījis jauniešu sarakstu. No pārējiem bērnu namiem informācija uz doto brīdi vēl nav saņemta.

31.maijā Lauras Ļebedevas vadībā notika pirmā Kurzemes reģiona bērnu namu tikšanās Ventspilī. Uz Kurzemes reģiona projekta „Lielā dzīves skola” informatīvo dienu bija ieradušies pārstāvji no sekojošiem bērnu namiem: Ventspils raj. Puzes pag. b/n „Stikli”, Saldus raj. Bērnu un ģimenes centrs „Rūķītis”, Strazdes b/n „Kāķīši”, Alsungas b/n – patversme, Ventspils pansionāts un bērnu nams „Selga”.

31.maijā Lailas Balodes vadībā notika pirmā Vidzemes reģiona bērnu namu tikšanās Valmierā, bērnu namā „Pārgauja”. Uz Vidzemes reģiona informatīvo dienu bija ieradušies pārstāvji no šādiem bērnu namiem:Lodes pašvaldības Bērnu nams – patversme „Pīlādzītis”, Fonds Grašu bērnu ciemats, Cēsu raj. Padomes Sociālās aprūpes centrs „Gaujaslīči”, Valmieras raj. bērnu un ģimenes centrs „Pārgauja”, Jūrmalas pilsētas pašvaldības iestāde „Sprīdītis”.

Kā atzinuši projekta informatīvo dienu vadītāji Ilvija Razgale, Laila Balode, Ramune Anspoka un Laura Ļebedeva, tad interese par projektu „Lielā dzīves skola” no bērnu namu pārstāvju puses esot bijusi pietiekami liela, tomēr pilnīga piekrišana piedalīties šajā projektā no bērnu namu pārstāvjiem gan netika saņemta. Kā galvenais iemesls, kādēļ bērnu namu dalība projektā būtu apgrūtinoša vai pat nepiespējama, ir saistīta ar projekta aktivitāšu laiku – jūnijs, jūlijs, augusts, kad ļoti liela daļa bērnu namu audzēkņu vasaru pavada savās audžuģimenēs Latvijā un ārpus Latvijas robežām, līdz ar to būtu grūti vai par neiespējami no bērnu namiem šo jauniešu grupu nokomplektēt. Tikšanās laikā bērnu namu pārstāvji esot norādījuši, ka lielāka iespēja piedalīties šajā projektā būtu tad, ja aktivitātes norisinātos rudens pusē.

Ņemot vērā, ka Zemgales, Vidzemes un Kurzemes reģiona tikšanās ar bērnu namu pārstāvjiem ir notikušas tikai maija pēdējās dienās un jūnija sākumā, un cerībā, ka šīs nedēļas laikā (no 5.jūnija līdz 8.jūnijam) bērnu nami tomēr akceptēs savu dalību „Lielās dzīves skolas” projektā, tad lēmums par projekta aktivitāšu pārcelšanu uz septembra mēnesi vēl nav pieņemts, tomēr visticamāk, ka aktivitātes, kas paredzētas tiešajam darbam ar jauniešiem tiks pārceltas uz rudeni.

Neraugoties uz esošo situāciju bērnu namu sadarbības jautājumā, „Lielās dzīves skolas” projekta ietvaros projekta speciālisti iesāk un turpina darbu pie projekta aktivitāšu saturiskās puses sagatavošanas, kas prasa ne mazāk laika, kā pašu aktivitāšu novadīšana.

Tā, piemēram, ļoti svarīgi ir labi sagatavoties projekta 3. aktivitātei „Tikšanās kādā no jauniešu iecienītām atpūtas vietām reģionu centros ar projektā iesaistītājiem jauniešiem”, jo nenoliedzami tā būs noteicošā jauniešu turpmākai līdzdalībai šajā projektā. Arī 4. aktivitāte „Motivācijas diena” prasa pietiekami nopietnus sagatavošanās darbus, jo tā plānota visas dienas garumā, līdz ar to svarīgi ir pārdomāt un izvērtēt dienas laikā paredzētās aktivitātes, lai jauniešiem nezustu interese par „Motivācijas dienu”, kā arī nebūtu garlaicīgi darbojoties aktivitātēs saistībā ar savas profesijas izvēli, individuālā testa aizpildīšanu, CV izstrādāšanu un dažādu pamatprasmju apgūšanu.

Papildus „Motivācijas dienas” saturiskai sagatavošanai, speciālistiem paredzēts izstrādāt arī informatīvu izdales materiālu, kas būtu ļoti noderīgi jauniešu turpmākai darbībai savas profesijas vai darbavietas izvēlē.

Ja bērnu nami šīs nedēļas laikā nebūs snieguši informāciju par savu sadarbību projektā, tad tie tiks apzināti vēlreiz un, nepieciešamības gadījumā, tikšanās ar jauniešiem tiks pārcelta uz septembri, kas, protams, nozīmē daudz intensīvāku darbu, nekā tad, ja aktivitātes norisinātos projektā paredzētajā laikā.

Projekta finanšu atskaite par maiju

Pozīcija Summa (LVL) Datums Kam samaksāts Rēķina/čeka Nr.
Projekta vadītāja alga, SAI 74,45 31.05.2007. Algu saraksts Nr.0005/LDzS
Aktivitāšu vadītāju darba alga, SAI 99,28 31.05.2007. Algu saraksts Nr.0005/LDzS
Pasta un telefona izmaksas 30 30.05.2007. Latvijas pasts, VAS EV-6-190
Transporta izdevumi 18 31.05.2007. Neste Latvija, SIA Nr. 1972
  26,73  25.05.2007. Neste Latvija, SIA Nr. 5525
  10,00  29.05.2007. Ols A, SIA Nr. 727616
Kopā 258,46

Jūnijs

Jūnijā tika apzināti arī vairāki bērnu nami, lai iegūtu informāciju par to līdzdalību šajā projektā. Lielākā daļa bērnu namu darbinieki atzīmēja, ka vasaras laikā ļoti daudz jauniešu un bērnu dodas pie savām audžuģimenēm gan Latvijā, gan ārzemēs, kā arī uz vasaras nometnēm, tādējādi labākais laiks projekta aktivitātēm būtu tieši rudens puse, kad jaunieši ir atgriezušies. Kopā ar projekta speciālistiem un lektoriem tika pieņemts lēmums projekta aktivitātes īstenot sākot no septembra.

Jūnijā tika rīkotas 2 sanāksmes, kurā piedalījās visi projektā iesaistītie lektori un projekta vadība. Pirmās sanāksmes laikā tika pārrunāti jautājumi par jau notikušajām tikšanām ar uzaicinātajiem bērnu namiem. Piemēram, kā norādīja Laila Balode, tad daži Vidzemes puses bērnu namu darbinieki jau minēja konkrētus uzņēmumus, uz kuriem būtu vērts jauniešus aizvest ekskursijā.

Tomēr kā galvenais diskusijas virziens iezīmējās tieši jautājums par projekta mērķauditorijas loka paplašināšanu, līdz ar to projektā iesaistīt ne tikai bērnu namu jauniešus, bet arī jauniešus no krīzes centriem un rehabilitācijas iestādēm (rehabilitācijas iestādēs ļoti bieži uzturas jaunieši no bērnu namiem, savukārt nereti jaunieši no krīzes centriem pārceļas uz bērnu namiem), tādējādi sniedzot iespēju arī šo institūciju jauniešiem apgūt prasmes, lai palielinātu savu konkurētspēju darba tirgū.

Otrās sanāksmes laikā tika risināti jautājumi, kas saistīti ar Interaktīvā materiāla jauniešiem tēmām, pirmās jauniešu tikšanās reizes interaktīvām metodēm, kā arī Motivācijas dienas saturisko pusi. Uz doto brīdi ir iezīmējušās vairākas interaktīvās savstarpējās iepazīšanās metodes, kā „ledus laušanas” metodes, lai atraisītos un grupā veidotos patīkama gaisotne, kas ir ļoti būtisks aspekts turpmāko aktivitāšu īstenošanai. 

Projekta finanšu atskaite par jūniju

Summa (LVL)

Datums

Kam samaksāts

Rēķina/čeka Nr.

Projekta vadītāja alga, SAI

74,45

2007.06.30

Algu saraksts Nr.0006/LDzS

Pasta un telefona izmaksas

25,00

02.06.2007.

Lattelekom

Rēķins Nr.41983796-1

Kopā

99,45

Jūlijs

Balstoties uz esošo situāciju, kad tikšanās ar Latvijas bērnu namu darbiniekiem un jauniešiem ir pārceltas uz rudeni (tikšanās plānotas no septembra mēneša), jūlija mēnesī darbs turpinājās un tika rīkotas 2 sanāksmes, kurā piedalījās projekta lektori Laura Ļebedeva, Laila Balode, Ilvija Razgale un Ramune Anspoka un „Centra Dardedze” vadība, tādējādi risinot jautājumus saistībā ar projekta „Lielā dzīves skola” saturisko pusi - motivācijas dienu un interaktīvo materiālu jauniešiem izstrādi: struktūru (tēmu aktualizācija, „ledus laušana”, praktiskās aktivitātes, nobeigums), laika sadalījumu, dažādu ar darba lietām saistītu jēdzienu izpratni, interaktīvā materiāla formu (atbilstību mērķauditorijai), „atgriezeniskās saites” metodēm.

Paralēli projekta saturiskās daļas izstrādei, tika strādāts arī pie Latvijas krīžu centru, rehabilitācijas iestāžu, internātskolu apzināšanas, lai paplašinātu projekta mērķauditorijas loku.

Projektu finanšu atskaite

(LVL)

Summa (LVL)

Datums

Kam samaksāts

Rēķina/čeka Nr.

Projekta vadītāja alga, SAI

74,45

74,45

2007.07.31

Algu saraksts Nr.0007/LDzS

Pasta un telefona izmaksas

25,00

25,00

02.07.2007

Lattelekom

Rēķins Nr.42503443-1

Kopā

99,45

99,45

Augusts

Šajā laika periodā tika apzināts visu Latvijas bērnu namu loks, kā rezultātā tika sagatavota un nosūtīta informācija par projektu 33 Latvijas bērnu namiem/krīzes centriem/internātskolām. Līdz 2007.gada 27.augustam iepriekš minētajām iestādēm bija jāsniedz atbilde par savu dalību projektā „Lielā dzīves skola”. Uz doto brīdi atbildes tika saņemtas tikai no četrām iestādēm.

Uz doto brīdi dalību šajā projektā ir apstiprinājušas 9 iestādes, un tas nozīmē , ka septembra mēnesī plānoto 8 tikšanās reižu vietā šis skaits varētu būt mazāks. Neraugoties uz izveidojušos situāciju, papildus par „Lielās dzīves skolas” projektu tika informētas vēl astoņas internātpamatskolas, tādējādi cerot uz šo iestāžu atsaucību un līdzdalību. Tāpat vēl informācija par līdzdalību projektā tiek gaidīta no deviņiem Vidzemes un Zemgales reģiona bērnu namiem, kuri savas atbildes solījās sniegt līdz septembra mēneša vidum.

Neskatoties uz to, ka no daudzām iestādēm vēl tiek gaidīti jauniešu saraksti, septembra beigās ir paredzētas 3 jauniešu grupas – 1.tikšanās ar jauniešiem jeb projekta 3.aktivitāte: 21.septembrī Jelgavā un divas grupas 24.septembrī Aglonā. Vēl notiek datumu saskaņošana ar lektoriem un Kurzemes un Vidzemes reģiona bērnu namiem, taču arī šīs grupas paredzēts organizēt septembra beigās.

Paralēli jauniešu grupu komplektēšanai, norises vietas meklēšanai un datumu saskaņošanai notiek arī aktīvs un saspringts darbs pie jauniešu tikšanās aktivitātes plāna sagatavošanas, Motivācijas dienas saturiskās sagatavošanas un Interaktīvo materiālu izstrādes.

Projektu finanšu atskaite

(LVL)

Summa (LVL)

Datums

Kam samaksāts

Rēķina/čeka Nr.

Projekta vadītāja alga, SAI

74,45

74,45

2007.08.31

Algu saraksts Nr.0007/LDzS

Pasta un telefona izmaksas

25,00

25,00

02.08.2007

Lattelekom

Rēķins Nr.43023694-9

Kopā

99,45

99,45


Septembris

Dotajā brīdī ir noslēgusies projekta dalībnieku pieteikšanās un norit aktīvs darbs pie projekta aktivitāšu īstenošanas un plānošanas.

Līdz 2007.gada 4.oktobrim ir pieteikušies sekojoši bērnu nami un internātskolas:

1.Jūrmalas bērnu nams „Sprīdītis”, 2.Fonds Grašu Bērnu ciemats (Madonas raj., 3.Madonas raj.b/n „Zīļuks”, 4.Valmieras raj. bērnu un jauniešu ģimenes centrs „Pārgauja”, 5.Drabešu internātpamatskola (Cēsu raj.), 6.Alsungas bērnu nams-patversme (Kuldīgas raj.), 7.Ventspils raj. b/n „Stikli”, 8.Ventspils bērnu nams, 9.Talsu raj. b/n „Kāķīši”, 10.Dobeles raj. Ģimenes atbalsta centrs „Lejasstrazdi”, 11.Iecavas internātpamatskola (Bauskas raj.)., 12.Baldones bērnu nams (Rīgas raj.), 13.Bērnu nams „Annele” (Bauska), 14.Jelgavas bērnu sociālais aprūpes centrs, 15.Aglonas internātvidusskola (Preiļu raj.).

No minētajām iestādēm pavisam kopā ir pieteikti 92 jaunieši. Šajā laika posmā ir notikušas trīs tikšanās ar jauniešiem: viena Zemgalē un divas Latgalē.

Zemgales jauniešu 1.tikšanās jeb 3.aktivitāte notika 2007.gada 21.septembrī Jelgavā, Jelgavas bērnu sociālā aprūpes centrā. Šajā tikšanās piedalījās 13 jaunieši no Jelgavas bērnu sociālās aprūpes centra, Bauskas bērnu nama „Annele” un Baldones bērnu nama. Šajā tikšanās reizē piedalījās arī pārstāvji no izdevniecības „Dienas Bizness”.

Kā redzams projekta dalībiestāžu sarakstā, tad vienīgā pārstāvētā iestāde no Latgales reģiona ir Aglonas internātskola, kura izrādīja ļoti lielu interesi par šo projektu, tādējādi arī izvirzot no savas iestādes 25 jauniešus. Visi 25 jaunieši arī piedalījās tikšanās reizē. Ņemot vērā jauniešu skaitu, šajā gadījumā tika izveidotas divas jauniešu grupas. Šīs divas tikšanās notika 2007.gada 24.septembrī Aglonas internātvidusskolā.

Gan Zemgales, gan Latgales reģiona jauniešu tikšanās vadīja lektores Ilvija Razgale un Ramune Anspoka. Atbilstoši projekta 3.aktivitātes aprakstam, jauniešu tikšanās reizēs uzsvars tika liks uz sekojošām lietām:
1.Interaktīva nodarbība „Izzini pats sevi un citus!” ar mērķi izzināt pašam sevi un iepazīties ar pārējiem projektā iesaistītajiem jauniešiem, 2.Informācija par projektu, 3.Ieskats jauniešu interesēs.

Ņemot vērā Zemgales reģiona bērnu namu un internātskolu ieinteresētību piedalīties projektā „Lielā dzīve skola”, tad oktobrī ir plānota vēl viena Zemgales reģiona jauniešu tikšanās.

Kā jau sākotnēji tika minēts, tad paralēli aktivitāšu īstenošanai norit arī aktivitāšu plānošana. Dotajā brīdi ak

Reports:

Other topical projects

Palīdzība Raienam Rozginam

Palīdzība Kevinam Jaņivam

For Families in Poverty

Atkārtota palīdzība Andrejam Guļajevam

About us

Ziedot.lv is a charity organization founded in 2003 with the mission to channel individual and business donations to people in need. Ziedot.lv is offering a safe, easy and transparent way to support carefully verified and selected charity projects, to follow-up their progress and be sure your donation has reached the goal.


Donation Statistics

This year

4 382 099.37 €