„Piederīgajiem palikušajiem”, „Par piemiņu septiņu bērnu ģimenei, kuri, kara vētru izkaisīti, atdusas dažādās pasaules malās”, "Visiem, kuri tika izsūtīti uz Sibīriju, aizstāvot Latviju”, „Kurzemes katla aizstāvjiem, kuri neatgriezās no gulaga nometnēm” – šādi un līdzīgi veltījumi Likteņdārzā tiek atstāti ik dienas.
Šie vārdi veltīti pašiem tuvākajiem – tiem, kas krituši karos, izsūtīti, devušies trimdā, pazuduši bez vēsts vai citādi cietuši pagājušā gadsimta vēstures līkločos. Kopumā tāds liktenis ir bijis vairāk nekā pusmiljonam Latvijas iedzīvotāju. Tos atstāj cilvēki, kas palīdz tapt Likteņdārzam, stādot kokus, atvedot savu akmeni vai arī vienkārši atbrauc, lai pastaigātos un atcerētos un palīdzētu ar savām
labajām domām ...
Šajos vārdos ir mīlestība, skumjas, sāpes un arī cerība, ka cilvēce gūs mācību no savas pagātnes. Tajos ir arī apliecinājums, ka mēs esam stipri, jo esam kā koki - ar saknēm pagātnē un ar galotni nākotnē -, un nevaram pilnvērtīgi augt, ja nezinām savu pagātni. Šajos vārdos ir arī mūsu vēsture, ko caur savu emocionālo pārdzīvojumu cilvēki sniedz gan mutvārdos, gan arī rakstītās vēstulēs, kas saņemtas no izsūtītajiem tuviniekiem un kurās cenzūras dēļ bieži vien ietvertas tikai pašiem tuvākajiem saprotamas frāzes,
gan arī formālu izziņu liecības par tuvinieku likteni izsūtījumā. Ikviens no tiem ir stāsts par kādu no tiem 600 000 likteņiem - par šķiršanos un arī par brīnumainu atkalredzēšanos, kad ģimene, no kuras visi ir izsūtīti katrs uz savu pusi, ir spējusi atkal atgriezties un satikties mājās Latvijā.
Minētās liecības bez strukturizēta apkopojuma zaudēs savu tik nozīmīgo vērtību. To vērtība atspoguļojas ne tikai nepieciešamībā saglabāt šo informāciju kā vēstures faktu, bet arī tās izglītojošajā nozīmē, izprotot totalitāro politisko režīmu atstāto iespaidu mūsu valsts vēsturē, kas atspoguļojas ne tikai pagātnē, bet arī mūsdienās. Tas skar ne tikai valstu robežas, ne tikai valodu, kādā tiek runāts, un ir izteikts ne tikai upuru skaitā, bet arī ataino reālo iespaidu uz sabiedrības, uz nācijas likteni kopumā. Šāda izpratne īpaši svarīga ir tieši jauniešiem, kuru vēstures izpratni bieži vien veido gadu skaitļi un fakti.
Tāpēc Likteņdārza īstenotāji ir nolēmuši šīs liecības apkopot, saucot tās par „Likteņdārza stāstiem”, kas vienlaikus būs gan vēsturisks, gan emocionāls vēstījums. Projekta ietvaros plānots izveidot materiālu apkopojumu vienkārši saprotamu notikumu izklāstu kopā ar cilvēku emocionālo vēstījumu, kas varētu būt saistošs jauniešiem un citiem interesentiem un kalpotu par piemiņu tiem cilvēkiem, kuru likteņu stāsti bez šāda apkopojuma būtu lemti izzušanai. Materiāla apkopojums plānots gan drukātas grāmatas formā, gan arī, izstrādājot interaktīvu CD, kurā papildus grāmatas elektroniskajai formai iekļauti arī saistoši uzdevumi un cita informācija. Plānots apkopot arī intervijās iegūto audio materiālu. Viss materiālu kopums elektroniskā formā tiks nodots arī Latvijas Nacionālajai bibliotēkai.
Ja jums ir pieejamas 20. gadsimta vēstures liecības vai jūs gribat dalīties savās atmiņās, lūgums zvanīt mums uz biroja tālruni
6728 9535 vai rakstīt
Tuvāka informācija par Likteņdārza projektu – www.liktendarzs.lv
Lai apkopotu cilvēku liecības un izdotu visiem Latvijas iedzīvotājiem pieejamu materiālu ir nepieciešami LVL 9 247,35
Projekta īstenotājs nodibinājums "Kokneses fonds"
Projekts portālā ievietos 27.02.2012., pēdējās izmaiņas 27.02.2013.
The Project is placed online on: 22.11.2014
Project completed 16.03.2017
Ziedot.lv for donations does not charge any commissions or brokerage fees. All the donated money reaches 100% for its intended purpose. Ziedot.lv administrative costs not covered by your donations.