Report 01.08.2011
Ar labas gribas cilvēku atbalstu (ziedojumu projektam"Skola labākai dzīvei"), Latvijas bērnu un jauniešu diabēta biedrība īstenoja projektu: vasaras apmācības – atveseļošanas nometne bērniem ar diabētu „Skola labākai dzīvei”. Apmācībās/nometnē piedalījās 16 bērni/ jaunieši ar cukura diabētu. Projekta īstenošanas laiks no 03.07.2011. - 19.07.2011. Vieta Līgatnes nov., Līgatnes pag., Z/S „Upmaļi”. Semināra vietas izvēle bija ļoti veiksmīga. Ar saimnieku lielu mīlestību un darbu Latvijā atkala ir skaisti sakopta vieta, kur atpūsties un baudīt Latvijas skaisto dabu.
Projekta mērķis pievērst uzmanību pusaudžiem, kuri slimo ar cukura diabētu, lai viņi nekļūst par invalīdiem, bet gan sabiedrībai derīgiem cilvēkiem.
Projekts nodrošināja bērniem ar īpašām vajadzībām piedalīties atveseļošanas - apmācības nometnē, kas bagātināja bērnu/pusaudžu zināšanas līmeni par diabētu. Savstarpējā komunikācija paplašināja dalībnieku redzes loku.
Projekta realizēšana deva iespēju apgūt tradicionālās diabēta ārstēšanas metodes, kas balstās uz trīs pamatakmeņiem – insulīns – veselīgs uzturs un fiziskās aktivitātes.
Cukura diabēts ir hroniska slimība, ar kuru ir jāprot sadzīvot, ļoti daudz ir jāapgūst, jo kļūdu pielaišana cukura diabēta aprūpē var būt ar neatgriezeniskām sekām.
Ja cukura diabēta slimnieki nesaņem pilnvērtīgu aprūpi un apmācību kā rūpēties ar savu veselību, tad šī slimība atstāj neatgriezeniskas komplikācijas (redzes zudums, nieru mazspēja, sirds un asinsvadu slimības) un pat invaliditāti vai nāvi. Svarīgi nepieļaut šīs agrīnās komplikācijas.
Pasaulē nometnes jēdziens ir pazīstams jau sen, katram no mums ar vārdu – nometne, saistās daudz labas, jaukas un var būt arī ne tik jaukas atmiņas. Atmiņas, kas veido mūsu dzīves pieredzi, priekšstatus par daudzām lietām.Nometnē ir brīnišķīga iespēja izkopt un attīstīti katra dalībnieka – bērna vai pusaudža sociālās prasmes, kas dod iespēju katram izmantot savu pieredzi mācīties viens no otra, attīstīti savu pašapziņu un tikt atzītam. Tās rada interesi un rūpes par otru, par grupas kopējo rezultātu, pozitīvas savstarpējās attiecības un atbildību par cietiem, atbildību par savu veselību.
Ko bērni/jaunieši iegūst no nometnēm:
- Tās palīdz uztvert insulīna injekcijas, paškontroli un diētas pielietošanu kā svarīgu un pašsaprotamas ikdienas sastāvdaļu;
- Dod iespēju uzzināto, kas palaists garām vai šķitis mazsvarīgs iepriekšējās apmācības reizēs;
- Māca bērniem/jauniešiem būt patstāvīgākiem un pārliecinātākiem par sevi, tas savukārt palīdz labāk iekļauties skolas kolektīvā un sabiedrībā;
- Dod iespēju kontaktēties ar vienaudžiem, kuriem ir līdzīgas problēmas, bieži vien vienaudžu viedoklim uzticas vairāk. Šeit svarīga pedagogu un mediķu prasme motivēt uz pozitīvo piemēru;
- Vecākiem, kaut uz neilgu laiku ir dota atpūta no nepārtrauktām rūpēm par bērnu/pusaudzi.
Bērniem 7 dienu garumā bija iespēja:
- Būt kopā ar diabēta apmācības māsiņu Irisu, ļoti zinošu, mīļu, iejūtīgu speciālistu;
- Iepazīties ar insulīna sūkņa priekšrocībām diabēta ārstēšanā. Satikt firmas R. Vīķi. Šajā nometnē piedalījās 2 bērni ar insulīna sūknīšiem. Šogad 2 bērniem tika uzlikti sensori, kuri fiksēja cukura līmeņa svārstības 24 stundas trīs dienu garumā un ziņo par straujām cukura līmeņa svārstībām. Pēc tam ar datorprogrammas palīdzību ir iespēja analizēt diennakts cukura svārstību iemeslus un izdarīt korekcijas insulīna terapijā.
- Būt kopā ar Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžas speciālistiem, uzzināt kā pareizi kopt kājas diabēta bērnam. Kādus apavus izvēlēties ikdienai, lai bērnam būtu ērta staigāšana un apavi neradītu noberzumus. Pārbaudīt vai bērnam nav plakanā pēda un iemācīties pēdu vingrinājumus.
- Iegūt zināšanas kā pareizi kopt zobus diabēta bērnam, kādas zobu pastas lietot diabēta bērnam. Cik bieži bērni jāved pie zobu higiēnista?
- Tikties ar psihologu un risināt ļoti svarīgu tēmu: „Kā gūt atbalstu grūtību pārvarēšanai? Kā pareizāk atrisināt domstarpības ar vecākiem? Kā pieņemt savu slimību?
- Noklausīties P. Stradiņa Universitātes diabēta apmācības māsas Revitas Gaišutas lekciju „Diabēts un pareizs uzturs”.
- Piedalīties fizioterapijas nodarbībās.
Nometnē bērniem bija brīnišķīga iespēja izkopt un attīstīt katra dalībnieka – bērna, sociālās prasmes, kas do iespēju katram izmantot savu pieredzi mācīties no otra, attīstīt savu pašapziņu un tikt atzītam. Tas radīja interesi un rūpes par otru, par grupas kopējo rezultātu, pozitīvas savstarpējās attiecības un atbildību pret citiem, atbildību par savu veselību.
Protams, ka nometnes laikā netika atrisinātas visas problēmas. Daudzu nometnes dalībnieku dzīvē ir parādījusies gaišāka perspektīva, citi guvuši psiholoģisku līdzsvaru. Bērniem bija iespēja mācīties būt kolektīvā.
Projekta vistiešākā ietekme ir uz bērniem un pusaudžiem, kuri slimo ar cukura diabētu, kā arī viņu ģimenēm. Bērni vairāk izprata savas slimības nopietnību un labāk pratīs rūpēties par savu veselību, kā arī apzinājās savu veselību kā vērtību. Bērniem būs iespēja labāk integrēties sabiedrībā, kur mācās bērni, kuri neslimo ar šādu slimību.
Projekta izvērtējums tika veikts ar anketu, novērojuma un pedagoģiskā eksperimenta rezultātu apkopojuma palīdzību. Ar nometnes izvērtējuma rezultātiem var iepazīties šeit: http://www.bernudiab.lv/
PALDIES VISIEM, KURI DEVA IESPĒJU ŠO PROJEKTU ĪSTENOT!
Finanšu atskaite:
Nometnes dalībnieku izmitināšana LVL 966,00
Nometnes dalībnieku ēdināšana LVL 870,00
Atalgojums nometnes vadītājām LVL 360,00
Kopā izlietots LVL 2 196,00